Wszystko ma swój czas i swoje miejsce, dzieci uczą się gdzie jest ich miejsce w uporządkowanym otoczeniu, w stałym rytmie dnia. Daje im to poczucie bezpieczeństwa i zaufania do otaczenia, które zaspokaja te fundamentalne potrzeby jak sen, jedzenie, aktywność, higiena. Rozkład dnia jest dostosowywany do dzieci aby zapewnić im możliwie maksimum komfortu.

Ramowy rozkład dnia dla Niemowląt - dzieci w wieku 6 - 18 miesięcy

8:00 - 16:00 - plan dnia niemowląt różni się pod względem czasu w zależności od potrzeb każdego dziecka. Proponujemy dzieciom zajęcia, które będą odbywać się każdego dnia zgodnie z potrzebami dziecka, o różnych porach w ciągu dnia.

Posiłki: Niemowlęta są karmione na żądanie i będą pracować z materiałami zgodnie z indywidualnym rytmem. Dzieci mogą spożywać mleko matki lub mleko modyfikowane. Starsze niemowlęta mają stopniowo rozszerzaną dietę i spożywają śniadanie, obiad oraz podwieczorek dostosowane do ich możliwości.

Czas drzemki: Niemowlęta śpią w razie potrzeby, w swoim indywidualnym rytmie.

Czas pracy własnej: czas pracy Montessori w klasie niemowląt nie jest zdefiniowanym blokiem czasu. Dzieci pracują wtedy kiedy nie śpią, nie spożywają posiłku. Dzieci uczą się porządku obserwując dorosłych, chłoną język z otoczenia oraz mają dużo przestrzeni do rozwoju swojej dużej motoryki.

Czas na świeżym powietrzu: Przy sprzyjającej pogodzie niemowlęta będą spędzać co najmniej 20 minut na świeżym powietrzu dwa razy dziennie, w indywidualnym czasie zależnym od pory snu i posiłków. Zajęcia na świeżym powietrzu mogą obejmować między innymi czas spędzony na placu zabaw, pikniki, spacery z wózkami itp.


Ramowy rozkład dnia Maluchów - dzieci w wieku18-36 miesiecy

7:30 – 9:00  - Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, schodzenie się dzieci. Pierwsze śniadanie od 8:00

9:00 - 11:00 - Montessoriańska praca własna

Dzieci angażują się w zajęcia Montessori: zajęcia indywidualne i lekcje grupowe.

W tym czasie spożywają drugie śniadanie. Czynności higieniczne i porządkowe.

11:00 - 12:00 - Poranne wyjście na dwór

12:00 - 12:30 - Przygotowanie do obiadu. Obiad. Czynności higieniczne i porządkowe.

12:30 - 14:30 - Czas drzemki

14:30 - 15:00 - Przygotowanie do podwieczorku. Podwieczorek. Czynności higieniczne i porządkowe.

15:00 - 16:00 - Montessoriańska praca własna, zajęcia grupowe, wyjście na dwór.

16:00 – 17:30 - Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, rozchodzenie się dzieci. Czynności higieniczne i porządkowe.

W zależności od pogody: dzieci angażują się w zajęcia Montessori lub wychodzą na dwór. Czynności higieniczne i porządkowe wg potrzeby.

"Niech dzieci będą wolne, zachęć je do wybiegania na zewnątrz, gdy pada deszcz, pozwól im zdjąć buty, gdy znajdą kałużę wody i gdy trawa łąk jest mokra od rosy, pozwól im biegać po niej i deptać ją gołymi stopy pozwalają im spokojnie odpoczywać, gdy drzewo zaprasza ich do spania w cieniu, niech krzyczą i śmieją się, gdy słońce je budzi rano." Maria Montessori